Ako vybrať správny regál

Pri výbere regálu je samozrejme dôležité zvoliť optimálny rozmer (výšku, šírku a hĺbku regálu), a to tak, aby bol maximálne využitý daný priestor (s projektom plošného rozmiestnenia vám radi pomôžeme).

Okrem rozmerov hrá úlohu aj typ konštrukcie v závislosti na spôsobe montáže, ale hlavne na predpokladanom spôsobe využitia regálu a jeho mieste určenia.

Nižšie nájdete základné charakteristiky, výhody a nevýhody jednotlivých typov regálov.

Výhody a nevýhody skupiny celokovových skrutkovaných regálov

Stručný popis skupiny tovaru: Tieto regály majú stojky (nohy) z valcovaného perforovaného L-profilu, ku ktorým sa pomocou skrutiek a matiek pripevnia celokovové prestaviteľné police. K dostaniu je prevedenie z pozinkovaného plechu alebo s komaxitovou úpravou (prášková farba) vo farbe bielej.

Vďaka celokovovému prevedeniu a povrchovej úprave sú tieto regály odolnejšie proti vlhkosti a navyše ľahko umývateľné. Ľahšia konštrukcia uľahčuje manipuláciu s regálom. Konštrukcia umožňuje veľkú variabilitu v nastavení výšky políc a vytváraní regálových radov pomocou dodatočných políc a stojok (viď dodatočná výbava).

Nevýhodou môže byť nižšia nosnosť vzhľadom k typu konštrukcie a dlhšie trvajúca montáž pomocou skrutiek (sú súčasťou balenia). 

Výhody a nevýhody skupiny montovaných regálov s DTD policou

Stručný popis skupiny tovaru:  Tieto regály majú stojky (nohy) z valcovaného perforovaného L-profilu, ku ktorým sa systémom jazýčkov a prelisov pripevní kovová konštrukcia pre vloženie DTD políc (drevotriesková doska). Police sú výškovo nastaviteľné a navyše sú vystužené priečnymi kovovými podperami. K dostaniu je prevedenie z pozinkovaného plechu alebo s komaxitovou úpravou (prášková farba) vo farbe bielej prípadne šedej.

Hlavnou výhodou tohto typu regálu je jednoduchá a rýchla montáž bez použitia spojovacieho materiálu a náradia a vysoká nosnosť vďaka stabilnej konštrukcii. Pri modeloch s delenou stojkou je možné regál rozložiť na dve polovice a využiť ho napr. ako dielenský stôl.

Medzi nevýhody patrí najmä obmedzené využitie v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou (z dôvodu náchylnosti DTD dosky voči vlhkosti).  

Výhody a nevýhody skupiny montovaných regálov s kovovou policou

Stručný popis skupiny tovaru: Tieto regály majú stojky (nohy) z valcovaného perforovaného L-profilu, ku ktorým sa systémom jazýčkov a prelisov pripevní kovová konštrukcia pre vloženie kovovej police. Police sú výškovo nastaviteľné a navyše sú vystužené priečnymi kovovými podperami. K dostaniu je prevedenie z pozinkovaného plechu alebo s komaxitovou úpravou (prášková farba) vo farbe bielej.

Táto skupina regálov spája výhody skrutkovaných celokovových regálov a montovaných regálov s DTD policou. Konštrukcia s vysokou nosnosťou je zároveň vďaka svojmu celokovovému prevedeniu odolná proti vlhkosti, je ľahko umývateľná a jednoducho zostaviteľná bez použitia náradia a spojovacieho materiálu.

Nevýhodou je predovšetkým vyššia obstarávacia cena.

Výhody a nevýhody skupiny plastových regálov

Stručný popis skupiny tovaru: Celoplastová ľahká konštrukcia s policami, ktoré nie sú výškovo prestaviteľné. K dostaniu len v čiernej farbe. Montáž bez použitia spojovacieho materiálu a náradia. 

Hlavnou výhodou je veľmi ľahká konštrukcia vhodná aj do vlhkého prostredia.

Nevýhodou je hlavne väčšia krehkosť a nízka nosnosť. Police nie je možné výškovo prestaviť.

STRUČNÉ POROVNANIE JEDNOTLIVÝCH KATEGÓRIÍ REGÁLOV

 

Výhody

Nevýhody 

Celokovové skrutkované regály Odolnosť proti vlhkosti, ľahká konštrukcia, vysoká variabilita Nižšia nosnosť, dlhšie trvajúca montáž
Montované regály s DTD policí  Vysoká nosnosť, jednoduchá montáž bez náradia a skrutiek, prestaviteľné police  Nevhodné do vlhkých priestorov  
Montované regály s kovovou policou  Vysoká nosnosť jednoduchá montáž bez náradia a skrutiek, odolné proti vlhkosti, prestaviteľné police Vyššia obstarávacia cena
Plastové regály Ľahká konštrukcia, odolné proti vlhkosti  Nízka nosnosť a žiadna variabilita